PROGRAM

Bez popisku

NÁMĚSTÍ SVOBODY

Moderuje: Dominik Macek

14.00–14.15 Zahájení - Slavnostní kladení věnců

Již tradičně zahájíme festivalový den na náměstí Svobody, a to slavnostním kladením věnců zástupci brněnských univerzit: na znamení úcty a respektu vůči svým předchůdcům, kteří bojovali i za jejich svobodu. Věnce budou položeny u mariánského sloupu na náměstí Svobody, kde po celý den můžete i vy zapalovat a pokládat své svíčky.

14.00–20.00 Zóna neziskových organizací a brněnských univerzit

Náměstí Svobody nebude patřit jen koncertům a řečníkům: zaplní ho také brněnské univerzity a neziskové organizace, které vám představí svou činnost.

14.30–15.15 Cimbálová muzika Jánoch

Vloni jsme cimbálovkou končili, letos s ní naopak začneme. O zahajovací folklorno a atmosféru česko-slovenské pospolitosti se totiž postará brněnská Cimbálová muzika Jánoch, která vychází z tradičních folklorních písní Moravy a Slovenska.

15.45–16.30 Johan V

O pořádný rock'n'roll se na náměstí Svobody postará Johan V. Čtyřčlenná kapela plná energie, kombinace mladické nerozvážnosti, promyšlené basové linky, kytarových sól, ostře zpívaných anglických textů i masivního beatu energických bicí. Johan V je spojením prvků 70's rock'n'rollu, blues, hard rocku a indie, z čehož plyne, že byste si tento koncert rozhodně neměli nechat ujít!

16.40–17.05 Adam Kořán

Adam Kořán je písničkář a herec Městského divadla Zlín, který se postará o to, aby vám navodil sametovou náladu.

17.11 Modlitba pro Martu

Ikonická píseň v symbolický čas, která propojí celou republiku. V Brně ji živě zazpívá Kristýna Nováková, absolventka muzikálového herectví Divadelní fakulty JAMU.

17.15–17.20 Státní hymny České a Slovenské republiky

Protože letos slavíme 20. výročí samostatnosti našich republik a protože mají v Brně silné zastoupení slovenští studenti, rozezní náměstí Svobody hymna České i Slovenské republiky v podání zpěváka a producenta Kristiána Marcela Jedelského, známého pod jménem Kistenn a herečky Martiny Tomanové.

17.20–17.59 1. řečnický blok

Pamětníci listopadových událostí, zástupci univerzit, umělci, aktivisté a další vystoupí se svými projevy věnovaných odkazu 17. listopadu i současné společnosti.

17.20–17.25 Břetislav Rychlík

Herec, scenárista, režisér a vysokoškolský pedagog. V listopadu 1989 byl jednou z vůdčích osobností revoluce, například moderoval demonstraci.

17.30–17.35 Jan Grolich

Hejtman Jihomoravského kraje.

17.40–17.45 Petr Oslzlý

Dramaturg, scénárista, herec a pedagog, v letech 20182022 byl rektorem Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. V listopadu 1989 se stal jednou z vůdčích osobností sametové revoluce, byl jedním ze zakladatelů Občanského fóra a pracoval jako poradce Vácalva Havla.

17.45–17.50 Jan Špilar

Brněnský kadeřník, podnikatel a jáhen. V roce 1983 se dostal jako maskér do Národního divadla. Díky této práci byl Jan jedním z maskérů oscarového filmu Miloše Formana, Amadeus.

17.55–18.00 Markéta Vaňková

Primátorka města Brna.

17.37 –17.39 Telemost Svoboďák - Václavák

Na dvě minuty se Praha přenese do Brna a Brno do Prahy, aby se propojily sametové oslavy v Čechách i na Moravě.

18.00–18.10 Zahájení Lampionového průvodu

Lampionový průvod Nadačního fondu studentů FF MU má svou několikaletou tradici. Zahájení průvodu proběhne přímo na náměstí Svobody, s úvodním slovem Martina Bareše, rektora MU.

18.30–19.25 Nedivoč

Sametový večer bude patřit ostravským kapelám. Tou první je kapela Nedivoč, která hraje a nedivočí. Hrají česky i slovensky, vesele i smutně, sladce i hořce: příběhy, které všichni ze života znají.

19.25–19.45 2. řečnický blok

Pamětníci listopadových událostí, zástupci univerzit, umělci, aktivisté a další vystoupí se svými projevy věnovanými odkazu 17. listopadu i současné společnosti.

19.25–19.30 Alexandr Sláma

Syn psychologa a publicisty, dr. Bohumila Slámy, přednese text o Tomášovi G. Masarykovi.

19.30–19.35 Barbora Antonová

Překladatelka, nakladatelka, politička (v letech 2020–2023 zastupitelka Jihomoravského kraje).

19.35–19:40 Tereza Konečná a Martin Horváth

Za Studentskou komoru Rady vysokých škol.

19.40–19.44 Ladislav Janíček

Rektor Vysokého učení technického v Brně.

19.45–19.50 Marek Mach

Slovenský aktivista, spoluzakladatel a předseda občanského sdružení Mladí, který je známý založením iniciativy Mládež proti fašismu.

20.00–21.00 Fredy&Krasty

Ostravskou hudební štafetu převezme kapela Fredy&Krasty. Umělecky, řemeslně a energicky perfektní hudební i vizuální show zahrnující rapované i zpívané pravdivé texty, které vás dostanou do pocitu, že jste se právě ocitli na koncertě Red Hot Chilli Peppers. Dvojice, která ve své tvorbě vytváří svébytný svět: srandovní, trapný, někdy tragický, někdy jako škleb jich samotných v zrcadle. Živější závěr večera byste si představit nedokázali!

KNIHOVNA JIŘÍHO MAHENA

14.15–15.30 Diskusní fórum: Dlouhodobá činnost

Pandemie, válka na Ukrajině, uprchlická krize 2015, tornádo na jižní Moravě, požáry, povodně, nepokoje v Hongkongu - všechny tyto hybné momenty vyvolaly ve společnosti náhlou vlnu solidarity. Jak dlouho ale tato solidarita vydrží? Je možné zabývat se dlouhodobě konkrétními tématy i z pozice “běžných” občanů? Kdo má kapacitu dlouhodobě vytrvat v podpoře těch, kteří ji dlouhodobě potřebují - a odkud na ni brát finance, energii nebo lidské zdroje? Zajímá nás váš úhel pohledu a společná diskuse spolu s Barborou Antonovou (Ženský vzdělávací spolek Vesna, držitelka Ceny Františka Kriegla za občanskou statečnost), Danielou Vonbauer (MUNI POMÁHÁ), Davidem Kopeckým (Nadace Partnerství) a Maud Kotasovou (Amnesty International).

Moderuje: Jiří Němec

15.45–17.00 Živá knihovna s pamětníky

Živá knihovna Brněnského sedmnáctého nabízí živé knihy: pamětníky událostí, které mnozí z nás už nezažili, nebo s nimi nemáme přímou zkušenost. Zveme vás proto do rozhovorů s pamětníky, kteří s vámi osobně budou mluvit o svých osudech a vzpomínkách, které je potřeba uchovat pro další generace. Na základě “anotace” k jejich osobnímu příběhu můžete následně ve skupinkách s jednotlivými pamětníky debatovat, nebo jen poslouchat to, co mají na srdci. Čeká vás příběh za komunismu tajně vysvěceného katolického kněze, který měl v té době zároveň rodinu, ale přesto se mohl stát součástí brněnské skryté církve, nebo příběh muže, který se rozhodl nespolupracovat s komunistickou stranou, kvůli čemuž mu pak bylo doporučeno emigrovat.

Moderuje: Sára Matůšová

18.15–19.30 Diskusní fórum: Povolební Slovensko

Volby jako demokratický nástroj, který má dát hlas všem občanům - a skrze ně společnou představu o tom, jaká témata jsou pro současnou společnost důležitá. Před lety 5 lety, po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové ztratil na Slovensku moc a pozici Robert Fico, který byl dále v roce 2022 ze strany slovenské policie obviněn ze založení zločinecké skupiny a ohrožení daňového tajemství. Dnes je čerstvým vítězem voleb. Co výsledky slovenských voleb znamenají pro nejbližší budoucnost? A co konkrétního můžeme jako jednotlivci ze své pozice udělat pro demokracii a vývoj společnosti teď a tady? Nerezignujte a přijďte diskutovat a nahlížet tyto otázky (nejen) z novinářského a aktivistického úhlu pohledu s aktivistou Markem Machem (Mladí proti fašizmu, laureát Forbes 30 pod 30) a novináři Dušanem Mikušovičem (Denník N) a Ivanou Svobodovou (RESPEKT).

Moderuje: Jiří Němec

HOTEL BARCELÓ BRNO PALACE

14.00–15.30 Promítání dokumentu: Brněnský listopad s úvodem Jiřího Voráče

Střihový dokument vycházející z archivů České televize a z nezávislých zdrojů, který vytvořila Masarykova univerzita, představuje listopadové události v Brně a na jižní Moravě. Dokument kombinuje záběry z oficiálního zpravodajství, pouliční ankety i autentické reportáže, díky čemuž ukazuje nejen převratnost sametových událostí, ale i změny v běžných životech nebo technické obtíže s provozem revoluce. Premiéra dokumentu proběhla v Univerzitním kině Scala v rámci oslav 30 let od sametové revoluce.

Promítání v rámci B17 zahájí svým úvodem autor dokumentu, Jiří Voráč,který byl v roce 1989 zakládajícím členem studentského stávkového hnutí a Občanského fóra v Brně.

15.30–16.45 Debata: Opomíjené ženy disentu

Jaká jména se vám vybaví, když se řekne disent? A kolik z těchto jmen patří ženám? Přijďte si vyslechnout debatu žen, které se v dobách minulého režimu významně podílely na disitenské činnosti, ačkoli často v pozadí, nebo ve stínu mužů-disidentů. Jaká byla jejich role ve společnosti? A proč není dostatečně připomínána? Debatovat budou disidentky a manželky disidentů Eva Oslzlá, Hana Holcnerová a Marie Blažková.

Moderuje: Monika Rychlíková

16.45–17.30 Promítání dokumentů ČT: Ženy Charty 77

Cyklus Ženy Charty 77 z produkce České televize představuje v 15minutových dílech osudy jednotlivých žen, které se rozhodly žít v opozici proti totalitě. V rámci B17 budou promítnuty tři díly s příběhy žen spjatých s Brnem: disidentky Kamily Bendové, signatářky a mluvčí Charty 77 Anny Šabatové a posluchačky Svobodné Evropy a čtenářky zakázaných knih Drahomíry Šinoglové.

17.30–18.00 Promítání dokumentu ČT: Dvě cesty do disentu

Tento dokument České televize hledá odpověď na otázku: jak se stal člověk disidentem? Cesta do protikomunistické opozice byla u každého jiná, nevedla nutně přes podpis Charty 77, ale vždycky vyžadovala odvahu vzdát se klidného života v zájmu svobody.

18.30–19.45 Debata: Skrytý boj o přežití církve

Ecclesia silentii, skrytá církev, společenství Koinótés: tajná část katolické církve a její činnost, k níž se uchýlila v dobách minulého režimu. Jak toto společenství souviselo s Brnem a oficiální církví? V čem byl zásadní význam těchto “podzemních” církevních aktivit? Kdo byli tajně vysvěcení kněží a jak probíhalo tajné teologické studium, kněžské svěcení a působení na jižní Moravě? A jaký byl osud skryté církve po roce 1989? Zveme vás k besedě, při níž se potkají brněnský biskup Pavel Konzbul, kněz Martin Holík a jáhen Jan Špilar.

Moderátor: Jan Hanák

POHOŘELEC

15.00–15.20 VJT

VJT skládá a hraje songy smutné nebo naštvané nebo smutné i naštvané. V jeho muzice lze slyšet ozvěny gothic country, blues, americany, roots rocku, indie rocku a zahraničního folku

15.30–15.50 Jakub Syrovátka

Student prvního ročníku činoherního herectví na JAMU. Zpívá a hraje na kytaru už od první třídy. Zahraje vám popové covery, ale i vlastní akustické písně.

16.30–16.50 Adam Kubját

Skládá vlastní popovou tvorbu se zpěvnými českými texty.

Snažím se skládat o mých opravdových prožitcích tak, aby tomu lidé rozuměli a naplno si to užili. Moje hudba je k tanci, přemýšlení, uvolnění. O citech, o všem, co může být každému nějakým způsobem vlastní.

16.50–17.00 Veřejné slyšení: Julie Dudová, Vít Hrdlička

Julie Dudová (FaVU VUT, kvír eventovka slovem), Vít Hrdlička (SKAS FRRMS MENDELU)

17.00–17.20 Adéla Charvatová

Mladá zpěvačka, textařka a skladatelka původem z Prostějova. Svoje písně skládá v češtině a zrcadlí se v nich zkušenosti běžného života, jako je láska, přátelství, ztráta, bolest i nadsázka a optimismus.

17.30–17.50 Tereza Marečková a Bernat Izard

Studenti konzervatoře, kteří společně tvoří duo zpěv a kytara. Hrají vlastní písně, ale i covery.

18.00–18.30 Debata: Co můžu změnit v dnešním světě?

Debatuje: Julie Dudová (FaVU VUT, kvír eventovka slovem), Vít Hrdlička (SKAS FRRMS MENDELU), Jana Kolafová (Univerzity za klima)

Julie Dudová – Julie je…Julie je a snaží se vidět svět jinak, než jak byla učená, vedená a genderově “předurčená”. Vnímá nutnost změny a potřebu edukovat sebe i okolí. To se snaží dělat i skrze své projekty spolu u jednoho stolu, který se zaměřuje na holistickou hodnotu stravování se a jeho udržitelnost nebo projekt slovem, který vytváří prostor pro propojování lidí. Dává slovo těm, kteří mají co říct a to nejen ke kvír tématice, ale i k duševnímu a fyzickému zdraví, feminismu, nebo decentralizaci. Velkou oporou a hodnotným prostorem pro růst je pro Julii také ateliér agdx, ve kterém studuje na fakultě výtvarného umění a kde společně hledají systémové, myšlenkové a společenské bugy a snaží se je redesignovat pro jednodušší a smysluplnější bytí.

Vít Hrdlička – Člen akademického senátu Fakulty regionálního rozvoje a mezinárodních studií, student oboru Mezinárodní vztahy a energetická bezpečnost na FSS MUNI (magisterské studium) a student oboru Mezinárodní teritoriální studia na FRRMS MENDELU (magisterské studium). Vyučuje semináře Mezinárodních vztahů na Gymnáziu v Rájci-Jestřebí a organizuje různé akce a festivaly (v rámci studia na SŠ organizoval Boskovický majáles nebo třeba 17. listopad očima studentů v Boskovicích) a věnuje se taky marketingu. Sedmnáctý listopad je pro něj snad nejvýznamějším státním svátkem, který si každoročně připomíná.

Jana Kolafová – Studuje žurnalistiku, sociální pedagogiku a fyzickou geografii na Masarykově univerzitě v Brně. Dříve spoluzakládala místní buňku Fridays for future v Českých Budějovicích, momentálně je součástí kolektivu Univerzity za klima v Brně, angažuje se také v univerzitní politice.

Moderuje: Karel Doleček

18.40–19.05 SolSiTo

Indie folková kapela, hrající vlastní suprčupr tvorbu, o čtyřech členech, z toho třech hrajících a jednoho převážně pijícího. I to považujeme za důležitou součást našeho kreativního tvoření.

19.20–20.00 Dobrá otázka

Folková kapela složená z pěti praštěných hudebníků. Baví je vícehlasy a kombinace všech různých nástrojů.

PALÁC ŠLECHTIČEN

14.00–18.00 Interaktivní hra „Pojďme si pomáhat“ (6+)

Hra je zahajována každých 20 minut, poslední začátek je v 17:20.

Přijďte se seznámit s postavičkami velkými asi jako kolíček na prádlo. Pronikněte společně s námi do jejich světa volně inspirovaného knihou Václava Havla. Každý z obyvatel tohoto světa je jiný. Někdo je chytrý, někdo zase hloupý, jiný hodný nebo naopak zlý. Často se ale dostávají do problémů, které si způsobí sami, nebo za ně může třeba soused, který bydlí hned vedle. Pojďte jim společně s námi pomoct a třeba se i společně něco nového naučíme.

Hra probíhá v režii studentů Ateliéru Divadlo a výchova Divadelní fakulty JAMU.

14.00–18.00 Výroba lampionů na Lampionový průvod

Pokud se chystáte na Lampionový průvod Nadačního fondu FF MU i s dětmi, připravují pro vás studenti MU již tradičně společnou výrobu lampionů. Ta se letos uskuteční v Paláci šlechtičen Moravského zemského muzea na Kobližné ulici. Jste vítáni, i kdyby děti lampiony nakonec využily jen po cestě domů nebo na sametové svícení po dobu listopadových událostí, které trvaly až do 27. listopadu.

LITERÁRNÍ STAGE ČASOPISU HOST

Moderuje šéfredaktor časopisu HOST Jan Němec.

Host je prestižní měsíčník, který přináší to nejlepší z české i světové literatury a humanitního myšlení. Na sto stranách se potkávají exkluzivní rozhovory, literární reportáže, eseje, aktuální kauzy, sloupky výrazných autorů a kvalitní literární kritika. V Hostu publikují nejvýznamnější osobnosti současné české literatury a společensko-vědního myšlení. Věříme, že literatura není jen to, co je napsáno v knihách, ale způsob, jak se dívat na svět. Provozujeme rovněž webový portál H7O, který sleduje vše důležité z aktuálního literárního dění online.

14.15–15.30 Čtení: Pavel Zarodňanský, Honza Singer, Tomáš Henry Abraham

Autorské čtení – Pavel Zarodňanský (povídky), Tomáš Henry Abraham (sbírka Prasklé bubliny), Jan Singer (Václav Havel: Ilustrovaný životopis).

15.45–16.15 Uvedení a diskuze nad knihou Politika nejen pro mladé

Proč by se měl zapojit každý z nás a kde začít? Zájem o politiku je (nejen) mezi mladými lidmi v Česku nízký. A to je škoda, vždyť právě politika ovlivňuje život každého z nás dnes a denně. Tato kniha se snaží vyvracet mylné mínění, že politika je něco vzdáleného, složitého, špinavého, či dokonce nedůležitého. Čtenářům naopak odpovídá na časté otázky: Proč je důležité se zajímat? Jak je možné se zapojit? Kde hledat informace?

16.30–17.15 Čtení: Omlatina

Autorské čtení mladých básnířek Kateřiny KoutníkovéOlgy Wawracz.

17.30–18.15 Čtení: Ondřej Hrabal

Autorské čtení básníka a slamera Ondřeje Hrabala.

Ondřej Hrabal (*1995) je básník. Knižně mu vyšly dvě sbírky — Nezkoušej se usmát (2019) a Racci (2020). V roce 2018 se stal mistrem České republiky ve slam poetry. Organizuje kulturní akce a věnuje se hudbě.

18.30–19.15 Přednáška - Jenda Váňa

Autorské čtení spisovatele a sociologa Jana Váni z debutu Křehkost a následná diskuze.

Jan Váňa (*1986) je spisovatel a kulturní sociolog. Dlouhodobě se zabývá překračováním hranic mezi literaturou, uměním a sociálními vědami. V roce 2017 publikoval svoji prvotinu, básnickou sbírku Horizont očekávání (Weles). Román Křehkost je jeho prozaickým debutem. Společenský román o životě současných třicátníků si pokládá řadu zásadních otázek.

19.30–21.00 Masterclass Martin Reiner

Život básníka Ivana Blatného se rozdělil mezi Brno a anglický blázinec. To ví téměř všichni. Ale co se musí stát, aby se z života stal román? Autor románu Básník o Ivanu Blatném a lektor kurzů tvůrčího psaní se ve své přednášce zamyslí nad různými aspekty tvůrčího procesu i nad smyslem literární tvorby jako takové. Zaručené tipy a triky nečekejte, sdílení zkušenosti ano.

Martin Reiner, básník, prozaik a nakladatel, se narodil (1964) a žije v Brně. Vystřídal řadu zaměstnání, v letech 1992–2005 byly jeho aktivity spojeny především s nakladatelstvím Petrov. Poté spisovatel na volné noze. Vydal básnické sbírky Relata refero (1991), Poslední rok (1995), Decimy (1997), Tání chůze (1998), Staré a jiné časy (2002), Pohled z kavárny v Bath (2007), novelu Lázně (1998), výbor fejetonů Plachý milionář přichází (2008). Překládal básně Teda Koosera, které vyšly ve výboru Slasti a strasti (2008). S Michalem Vieweghem a Pavlem Šrutem napsal pohádkovou knihu Tři tatínci a maminka (2009). Jeho román Lucka, Maceška a já (2009) byl nominován na Cenu Magnesia Litera, získal ji však až za román Básník (2014). V poslední době se věnuje zejména přípravě Moravského židovského muzea.

Host Masterclasses je koncipovaný jako série přednášek, ve kterých výrazné osobnosti kulturního života hovoří o své profesi i životě.

Akce vzniká za finanční podpory Státního fondu kultury. Vstup na tuto masterclass je zcela ZDARMA!

MORAVSKÉ NÁMĚSTÍ

17.00–18.00 Divadlo Líšeň: Putin lyžuje (ENG titulky; 12+)

Jevištní reportáž o nástupu Putina k moci a směřování Ruska k totalitě na motivy textů zavražděné ruské novinářky Anny Politkovské.

Režie: Pavla Dombrovská

19.00–20.00 Divadlo Líšeň: Putin lyžuje (12+)

Jevištní reportáž o nástupu Putina k moci a směřování Ruska k totalitě na motivy textů zavražděné ruské novinářky Anny Politkovské.

Režie: Pavla Dombrovská

PETROV

17.30–18.15 Bohoslužba na poděkování za 34 let svobody

Bohoslužba na poděkování za 34 let svobody, za českou a slovenskou demokracii a politické zástupce, které mají v rukou vládu.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info