20. 11. – 26. 11. 1989

Bez popisku

Další dny se v Brně pokračovalo ve večerních demonstracích, které byly zkráceny na hodinu. Nesly se v příjemné atmosféře, především ale v duchu očekávání generální stávky. Jejich moderátorem byl převážně herec Divadla na provázku (dnes Divadlo Husa na provázku) Miroslav Donutil, který vystřídal disidentku Janu Soukupovou. Mezi těmi, kdo v těchto dnech vystoupili na demonstracích, byli například Wabi Daněk, Hana Ulrychová, která zazpívala československou hymnu, nebo administrátor brněnské diecéze Ludvík Horký, který promluvil o lásce k bližnímu a nenásilném boji za práva věřících. Náměstím se nesly salvy potlesku v souvislosti s dalšími podniky a závody, které se připojovaly ke generální stávce. 

Demonstrace byly provázeny vytrvalým cinkáním klíčů, skandováním protikomunistických hesel a vzájemné pospolitosti demonstrujících. Postupně se ukazoval neodvratný rozpad komunistického režimu, který si občané republiky před 17. listopadem dokázali jen těžko představit.

  1. listopadu se do revolučního dění zapojila také Břeclav a postupně se informace o generální stávce dostaly do celého kraje. 

Zdroje: 

Česká televize, ČT 24  https://1url.cz/6zSfn

Paměť národa https://1url.cz/9zSNY

Hájková, Gabriela a Vodička, Libor: Brno zdraví Prahu! : „Sametová revoluce“ v Brně z pohledu teatrologie. Theatralia 12, 2009, č. 1-2, s. 34-58. (https://1url.cz/2zS0U)

Domovská stránka REVOLUCE V BRNĚ

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info