NEDĚLE 19. 11. 1989

Bez popisku

Informace o tom, co se stalo v Praze, do Brna proudily celý víkend. V neděli 19. listopadu se konalo setkání divadelníků a několika studentů v bytě režisérky Divadla na provázku Evy Tálské, kde se ke stávce připojil i Teatr 77, hostující divadelní soubor z Polska. Díky tomu získalo protestní hnutí mezinárodní dimenzi. Na tomto setkání také poprvé vystoupil Jiří Voráč z Filozofické fakulty, který během nedělního rána založil s dalšími spolužáky a pedagogy stávkový výbor.

Od neděle se rovněž nekonala žádná divadelní představení, místo toho probíhaly diskuze, kde se řešilo, co se stalo a jaký bude další postup. To bylo důležité právě pro formování studentské stávky, velká část studentského publika totiž patřila mezi iniciátory pondělního vyhlášení stávky na brněnských fakultách. Centrem koordinace stávkové aktivity studentů i divadel se stalo Divadlo na provázku (dnes Divadlo Husa na provázku), které tehdy sídlilo v Domě umění na Malinovského náměstí. Divadla se v prvních dnech stávky snažila nahradit nefunkční sdělovací prostředky, které byly v té době plně kontrolované orgány moci.

Zdroje:

Česká televize, ČT 24 https://1url.cz/6zSfn

Paměť národa https://1url.cz/9zSNY

Hájková, Gabriela a Vodička, Libor: Brno zdraví Prahu! : „Sametová revoluce“ v Brně z pohledu teatrologie. Theatralia 12, 2009, č. 1-2, s. 34-58. (https://1url.cz/2zS0U)

Domovská stránka REVOLUCE V BRNĚ

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info