STŘEDA 22. 11. 1989

Během středečního dopoledne svolal koordinační výbor studentů demonstrativní průvod centrem Brna. Sešlo se asi šest tisíc studentů všech brněnských vysokých škol, kteří se vydali před Janáčkovo divadlo. Tam přečetli svoje základní prohlášení. Demonstrace trvala asi hodinu a půl a občané vyslechli další představy a plány studentů, které se soustředily především na generální stávku plánovanou na 27. listopad. 

Večer se konala první ozvučená demonstrace, při níž byl použitý amplion. To vyjednala mladá disidentka Jana Soukupová s komunistickým primátorem Josefem Pernicou, který se ale choval k demonstrantům vstřícně. Kromě povolení ozvučení náměstí Svobody jeho hlas dokonce rozhodl o tom, že v Brně proti demonstrantům nebylo použito násilí zásahových jednotek jako v Praze. Středeční demonstraci, při níž byla nastolena atmosféra dialogu a demokracie, moderoval herec a režisér Břetislav Rychlík spolu s hercem a režisérem Františkem Derflerem (který byl zároveň spoluzakladatelem a mluvčím místního Občanského fóra)

Na této demonstraci vystoupil Petr Oslzlý, dramaturg a herec Divadla na provázku (dnes Divadlo Husa na provázku), který byl členem koordinačního výboru OF v Praze. Demonstrujícím předal nejnovější informace z hlavního města, kde byly navázány první kontakty Václava Havla s předsedou vlády Ladislavem Adamcem. Demonstranti Oslzlému odpovídal heslem: Brno zdraví Prahu! 

Později se davem nesla také hesla: Hanba! nebo Divadla jsou naše! jako reakce na uzavření divadel. Proti tomuto opatření dokonce stávkující studenti sepsali protestní petice. Následující dny studenti hlídkovali před budovou Divadla na provázku (tehdy Dům umění na Malinovského náměstí) a HaDivadlem (tehdy sídlící v Kulturním středisku na Šelepově ulici). Uzavřená divadla byla opět zpřístupněna až v sobotu 25. listopadu, což vyjednali zástupci Občanského fóra s představiteli města.

Zdroje: 

Paměť národa https://1url.cz/9zSNY

Hájková, Gabriela a Vodička, Libor: Brno zdraví Prahu! : „Sametová revoluce“ v Brně z pohledu teatrologie. Theatralia 12, 2009, č. 1-2, s. 34-58. (https://1url.cz/2zS0U

Bez popisku

Domovská stránka REVOLUCE V BRNĚ

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info