UDÁLOSTI PO 27. LISTOPADU

Následně nastala nová fáze, která souvisela především s taktickým vyjednáváním s mocí a konkrétním prosazováním politických požadavků, což probíhalo hlavně v Praze. Důležitým heslem těchto dnů se stalo „Mysli globálně – jednej lokálně“. 

Změna proběhla i v jednání jednotlivých stávkových výborů, ale nadále pokračovala setkání v divadlech a výjezdy mimo Brno do dalších měst a na venkov. Mnoho divadelníků se podílelo na zakládání Občanského fóra v okolních obcích a závodech, což probíhalo až do konce roku. 

Pravidelné stávkové večery se konaly v HaDivadle a Divadle na provázku (dnes Divadlo Husa na provázku) skoro každý večer do konce listopadu, pak pokračovaly ještě i v prosinci. 

Požadavky účastníků demonstrací se ale začaly plnit. Vyvrcholením snah byla volba nového prezidenta. Novým prezidentem byl 29. prosince 1989 ve Vladislavském sále zvolen Václav Havel, volba proběhla jednomyslně. Zvolení Havla prezidentem konečně ukončilo studentské stávky. Výuka na většině vysokých škola byla i přesto obnovena až v jarním semestru, kdy se začalo učit podle nových učebních plánů. 

Zdroje: 

Paměť národa https://1url.cz/9zSNY

Hájková, Gabriela a Vodička, Libor: Brno zdraví Prahu! : „Sametová revoluce“ v Brně z pohledu teatrologie. Theatralia 12, 2009, č. 1-2, s. 34-58. (https://1url.cz/2zS0U

M MUNI https://1url.cz/FzSNc

Internetová encyklopedie dějin Brna https://1url.cz/6zSN9

Bez popisku

Domovská stránka REVOLUCE V BRNĚ

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info