ÚTERÝ 21. 11. 1989

Bez popisku

Komunistická strana nebyla schopná účinně a rozhodně jednat, čímž se postupně objevila ve společenské izolaci. Stejně tak místní politické orgány nevěděly, jak postupovat proti stávkujícím studentům a divadelníkům a rozrůstající se občanské neposlušnosti, která byla stále lépe organizována. Chabým pokusem byla několikadenní snaha o uzavření divadelních budov, které sloužily ke každodennímu setkávání stávkových výborů a účastníků demonstrací. Okupační stávku vyhlásilo HaDivadlo a Divadlo na provázku (dnes Divadlo Husa na provázku). Scény Státního divadla v Brně byla na několik dní uzavřeny. Soubory z Janáčkova divadla Mahenovy činohry vyšly demonstrativně před budovy a stávkovaly na ulici. 

Demonstrace v úterý večer byla opět ještě bez ozvučení, ale byla už více organizovaná a moderovaná. Skandovala se stejná hesla jako předchozí den doplněná žádostí o demisi vlády.

Zdroje: 

Paměť národa https://1url.cz/9zSNY

Hájková, Gabriela a Vodička, Libor: Brno zdraví Prahu! : „Sametová revoluce“ v Brně z pohledu teatrologie. Theatralia 12, 2009, č. 1-2, s. 34-58. (https://1url.cz/2zS0U

Domovská stránka REVOLUCE V BRNĚ

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info