Festival Brněnský sedmnáctý oslaví 35 let od revoluce. Tématem 8. ročníku je Svoboda a odpovědnost

Přijďte společně debatovat, zavzpomínat a oslavit demokracii na největší festival k 17. listopadu na Moravě. Poprvé v historii Brněnského sedmnáctého se návštěvníci mohou těšit na program nejen v hlavní den 17. listopadu, ale také na následujících deset dnů, které budou reflektovat průběh revoluce z roku 1989 v Brně. Hlas svobody, demokracie a odvahy tak letos zazní ještě silněji. „Jsme rádi, že se nám podařilo v Brně vytvořit tuhle tradici a získat tak pro město významnou pozici na pomyslné mapě oslav demokracie a svobody. Pořádáme největší festival na Moravě a třetí největší v Česku,“ říká vedoucí festivalu Stano Čaban.

Zastřešujícím tématem 8. ročníku je Svoboda a odpovědnost. „Naprosto svobodná společnost neexistuje, svoboda a odpovědnost jsou pouze dvě strany jedné mince,“ upozorňoval Václav Havel. Festival Brněnský sedmnáctý se k tomuto tvrzení otevřeně hlásí, otázkami ale zůstává: Co život ve svobodné zemi skutečnosti znamená? Patří tato svoboda všem bez rozdílů? A jaký vztah má svoboda k odpovědnosti? Svoboda vydobytá našimi předchůdci před 35 lety velmi úzce souvisí s aktivním občanstvím, a tak si Brněnský sedmnáctý klade za cíl právě ve dnech listopadových událostí roku 1989 diskutovat a hledat možnosti, jak být aktivnější součástí svobodné demokratické společnosti. Spojující programové linie letošního ročníku jsou oslavujeme, aktivizujeme, připomínáme.

Oslavujeme

Přestože mohou být oslavy spjaté se 17. listopadem vnímány jako přežitek, je důležité si cenu naší svobody uvědomovat, a i díky oslavám si vděčnost připomínat. Oslavovat mohou návštěvníci v hlavním programu na náměstí Svobody, kde vystoupí zpěvačka Aneta Langerová, zpěvák a písničkář Thom Artway, slovenský Orchester Jeana Valjeana, cimbálová muzika Jánoch nebo nejdéle hrající česká beatová skupina Synkopy 61, která patřila v 60., 70. a 80. letech ke špičce naší populární hudby. V 17:11 se centrem Brna tradičně rozezní Modlitba pro Martu a česká i slovenská státní hymna. Mimo to si organizátoři pro návštěvníky v rámci hlavního programu přichystali hudební překvapení, které odtajní až těsně před začátkem festivalu.

Aktivizujeme

Je velmi důležité připomínat si naše předchůdce, ale také na ně navazovat. V tento den je možná důležitější než oslava otevírání současných témat, diskuze, uvažování o aktivním občanství a vystupování z vlastní komfortní zóny. „Chceme především aktivně navazovat na moment, kdy se spojilo nejvíce lidí v naší historii, aby nechali zaznít svůj hlas a něco díky němu ve společnosti změnili,“ vysvětluje dramaturgyně Brněnského sedmnáctého Sára Matůšová.

Ulice Kobližná se 17. listopadu promění v zónu neziskových organizací, která představuje svobodu a odpovědnost v praxi. Návštěvníci budou mít možnost nahlédnout pod ruce jednotlivým neziskovým organizacím nebo si něco z jejich činnosti aktivně vyzkoušet. „Chceme symbolicky připomenout, že před rokem 1989 zaznívala spousta slov a písní pouze za zavřenými dveřmi, dnes je s nimi možné vyjít svobodně ven. Tímto odkazujeme také na důležitost aktivního občanství každého z nás,“ apeluje Matůšová.

V programu se odrazí i současná kulturní situace na Slovensku, a to především v diskuzi s názvem Je slovenská nezriaďovaná kultúra v ohrození? V Knihovně Jiřího Mahena budou na toto téma debatovat Alžběta Vrzgula, Dominika Moravčíková a Ján Mikuš. V Institutu Paměti národa proběhne workshop angažovaného psaní s Romy z Cejlu se slovenskou básnířkou Dominikou Moravčíkovou. Na náměstí Svobody promluví mimo jiné Roman Ráček, účastník demonstrace na Národní třídě 1989. A především řečníci, jejichž hlas rezonuje v současnosti, jako Martin Zdráhal, Sandra Silná, Eva Yildiz nebo Jasna Cifrová

Připomínáme

Připomínání znamená nezapomínání. Jakým způsobem se bude 17. listopad slavit, až tady nebudou jeho pamětníci? Kdy bude lidí narozených po roce 1989 více než těch, kteří se narodili před rokem 1989? Brněnský sedmnáctý se snaží o aktivní připomínku ve formě debat z různých úhlů pohledů a mezigeneračních dialogů. Jak to vypadá v disidentském bytě předtím, než vyjdeme společně ven? Co jim řekneme a za koho se postavíme? Nejen na tyto otázky nabídne divákům odpověď Divadlo Avantgarda Vesna, které na festivalu uvede premiéru hry Velvet Vesna – předvečer jedné revoluce. Nebude chybět ani tradiční představení Putin lyžuje nebo satiricky komentující Divadlo Frgál na nitkách se svou inscenací Křest sv. Vladimíra aneb Na divadlo se*u

Brněnský sedmnáctý

Brněnský sedmnáctý je festival, který oslavuje svobodu a demokracii, připomíná události listopadů 1939 a 1989 v Brně a v neposlední řadě podněcuje občanskou společnost k aktivnímu zájmu o aktuální dění u nás i ve světě. V prvních ročnících tvořila organizační tým festivalu neformální skupina studentských zástupců všech šesti univerzit v Brně, která se každý rok částečně obměňovala. Jako současná studentská generace cítí povinnost si odvahu a oběť našich předchůdců připomínat a klást důraz na to, že svobodný život v demokratické zemi rozhodně není samozřejmostí. Cílem je, aby se lidé zajímali o svou historii a o svět kolem sebe.