Bez popisku

 

LISTOPADOVÝ PLAYLIST

Zaposlouchejte se v tyto dny do playlistu, který jsme pro vás připravili. Nesou se v něm tóny Listopadových hodnot, touha po svobodě a demokracii, odvaha, ale také tóny předrevoluční každodennosti.

Velkou část písní zařazených v playlistu spojuje to, že zaznívaly na Listopadových demonstracích.

Některé z písní pak vznikly v roce 1968. K těm se řadí i Modlitba pro Martu v podání Marty Kubišové, která se stala symbolem sametové revoluce. Tato skladba však svůj význam a důležitost u občanů Československa získala už při okupaci, ke které došlo 21. srpna 1968. Tehdy byla symbolem Pražského jara a odporu českého národa proti vpádu vojsk Varšavské smlouvy do komunistického Československa. V době normalizace bylo zcela zakázáno její vysílání v rozhlase i v televizi.

Playlist na Spotify

Bez popisku

S událostmi srpna 1968 rezonovala i deska Karla Kryla Bratříčku zavírej vrátka, která byla vydána půl roku po vpádu vojsk Varšavských smlouvy na naše území. Nejen úvodní píseň z tohoto alba získala svou oblibu i při sametové revoluci, především mezi studenty.

Mezi písně, které zazněly na některé z Listopadových demonstrací, patří následující: 

Skladba Náměšť Jaroslava Hutky, který se vrátil do Československa jako první z mnoha českých písničkářů donucených k emigraci. Už 25. listopadu tedy mohl zazpívat tuto píseň složenou šestnáct let předtím pro neuskutečněný festival v Náměšti na Hané. Při první demonstraci na Letné ji znali skoro všichni - v mezičase totiž stačila, ač zapovězená, takřka zlidovět. Na Letné zazněla také Variace na renesanční téma Vladimíra Mišíka.

Až se k nám právo vrátí a Jednou budem dál. Tyto písně Spirituál kvintetu zazněly z balkonu budovy vydavatelství a nakladatelství Melantrich na Václavském náměstí 23. listopadu 1989. První z nich vycházela z tradiční americké písně A Little More Faith In Jesus, český text pro ni napsal Dušan Vančura. Na Václavském náměstí při demonstracích zazněly i písně Zlej sen (Karel Černoch) nebo Když mě brali na vojáka (Jaromír Nohavica). Tváří sametové revoluce byl rovněž Vladimír Merta, a proto do playlistu zařazujeme i písně Praha magická a Kecy.

Přejeme příjemný poslech!

 

Domovská stránka

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info