Program festivalu
2024
Neděle 17. 11.
11:30 - 12:30 - Cimbálová muzika Jánoch
Cimbálová muzika Jánoch z Brna vás vezme na hudební cestu Moravou a Slovenskem skrze krásné folklorní písně, které v sobě nesou duši našich krajů. S radostí a nadšením přináší tradiční melodie, které si zamiluje každý milovník lidové hudby. Přijďte si užít pohodovou atmosféru a nechte se unést tóny cimbálu a houslí!
12:00 SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ
V poledne to spustíme! Sametový den zahájí brněnští skauti slavnostním nástupem, na který naváže akt neméně slavnostní: studentští zástupci univerzit společně položí věnce k morovému sloupu na náměstí Svobody, kam můžete po celý den i vy přinášet svíčky. Vzpomeňme na naše předchůdce, kteří se rozhodli propojit a vydobýt svým hlasem svobodu pro sebe i další generace.
13:00 - 13:50 Orchester Jeana Valjeana
Orchester Jeana Valjeana je kapela tvořená talentovanými slovenskými herci, která si libuje v neotřelých melodiích a originálním humoru. Svým jedinečným stylem přináší směs šansonu, kabaretu a folkrocku, kterou okořeňují texty s ostrou dávkou nadhledu i upřímnosti. Frontmanem kapely je Danko Fischer, talentovaný slovenský herec hrající nejen na prknech Slovenského národného divadla. Užijte si jejich energii naživo – je to zážitek, který vás pobaví a strhne!
14:20 - 15:05 Thom Artway solo
Osobitý zpěvák, textař a kytarista Thom Artway spojuje moderní zvuk s klasickým písničkářstvím a hit I Have No Inspiration ho vynesl na přední příčky českých hitparád. Jeho procítěná vystoupení s kytarou se nesou v duchu opravdového propojení s posluchači, zejména od chvíle, kdy zpívá v rodné češtině. Jeho nové česky psané album vyšlo v únoru 2024. Thom se během pár let stal z pouličního umělce interpretem na největších evropských festivalech a držitelem dvou ocenění Anděl. Tato cesta je patrná ve všem, co dělá.
15:35 - 16:05 Synkopy 61
Synkopy 61, legenda českého beatu, vás zavedou zpět do zlatých šedesátek a sedmdesátek! Tato kapela, známá svými nezaměnitelnými vícehlasy, si díky nim vysloužila přezdívku „Moravští Beach Boys.“ Přijďte si užít autentické melodie a energii, která i dnes dokáže roztančit a nadchnout všechny generace!
16:10 - 16:20 První řečnický blok
Svoboda a odpovědnost. Téma, které v každém z nás rezonuje jiným způsobem. Proto se chceme navzájem inspirovat a rozvíjet své uvažování napříč generacemi.
17:00 - 17:09 Druhý řečnický blok
Svoboda a odpovědnost. Téma, které v každém z nás rezonuje jiným způsobem. Proto se chceme navzájem inspirovat a rozvíjet své uvažování napříč generacemi.
17:11 Modlitba pro Martu
Ikonický čas, ikonická Modlitba pro Martu, která rozeznívá celou republiku. Na náměstí Svobody ji zazpívá Markéta Matulová, herečka, která se z angažmá Divadla Petra Bezruče přesunula do brněnské Husy na provázku. U Bezručů se představila v jedné ze svých nejvýraznějších rolí – Věry Špinarové v inscenaci Špinarka.
17:14 Česká a slovenská hymna
Českou hymnu spolu s vámi zazpívá Aneta Langerová, která na české hudební scéně slaví letos 20 let jako zpěvačka a hudebnice. Slovenská hymna zazní v podání Mímy Krajčové, slovenské interpretky a skladatelky popových a folkových písní, která má stálé angažmá v Městském divadle Brno. Míma studovala muzikálové herectví na JAMU a koncem roku bude vydávat své debutové hudební album.
17:15 - 18:00 Třetí řečnický blok
Svoboda a odpovědnost. Téma, které v každém z nás rezonuje jiným způsobem. Proto se chceme navzájem inspirovat a rozvíjet své uvažování napříč generacemi.
17:45 telemost Praha - Brno
Praha volá Brno, Brno volá Prahu! V 17:45 se telemostem propojíme s účastníky oslav svobody a demokracie v Praze.
18:05 - 18:50 - Aneta Langerová
Aneta Langerová Zázračná písně krajina 20 LET
Je jedna zázračná krajina, kde každému zní jeho píseň jediná…
V roce 2024 oslaví Aneta Langerová dvacet let na své hudební cestě – dvacet let plných písní, které nás provázely a inspirovaly. Mnozí z vás byli u toho, fandili, zpívali a tančili – a za to vám patří velké díky.
Anetiným přáním je oslavit toto výročí hudbou po celý rok na festivalech, slavnostech a koncertech v Česku i na Slovensku. Těšit se můžete na nové aranže písní, které vznikly ve spolupráci s Jakubem Zitkem, i na další hudební překvapení. Přijďte si její vystoupení užít i na festivalu Brněnský 17!
„Když jsem vstoupila do světa písní, začala jsem tím vyprávět příběhy druhým a cítila chvění něčeho většího. Něčeho, co nás všechny přesahuje a zároveň drží pohromadě jako jednotlivce ve vztahu k sobě samému, k rodině, přátelům, ale nakonec i k celé společnosti. Tato zázračná písně krajina mě vtáhla do svých tajů a od té doby si připadám jako poutník, který objevuje stále nové a nové podoby života. A mám takové tušení, že tahle cesta nikdy neskončí,“ říká Aneta.
19:40 - 20:45 ZRNÍ
Přijďte si užít poslední hudební vystoupení letošního ročníku! Těší se na vás kapela ZRNÍ.
11:30 - 20:30 Food zóna
Abyste mohli oslavovat, diskutovat a přemýšlet nad listopadovými hodnotami s námi, je potřeba, abyste měli sametovo i v břiše! O to se postarají brněnské podniky, které budou mít své stánky na náměstí Svobody po celý den festivalu. Čekat na vás budou Jedna báseň Wine and coffee bar, Netopýrka, Couples foodtruck, Bar na Tripu, Páreček! nebo Little Saigon.
12:00 - 18:00 Univerzitní zóna
Univerzity a především jejich studenti a stávkové výbory sehrály při revoluci zásadní roli. Proto bude mít opět na náměstí Svobody významné místo i jejich zóna.
Celý den: Brněnský 17. se ptá: Za co byste klíčemi cinkali dnes?
Na náměstí Svobody najdete symbolicky k 35. výročí revolučních událostí místo, kde si můžete nejen připomenout ty, kteří se zde pravidelně scházeli ve dnech 20.-27. 11. 1989 na demonstracích. Teď je řada na vás: za co se postavíte? Pro co využijete svůj hlas? Za co byste cinkali klíčemi dnes vy? Přijďte si zacinkat a pak odvážně zahajte změnu, která je ve vašich rukách!
12:45 - 13:00 Univerzity za klima: Má smysl chodit do školy, když planeta hoří?
Jak studovat a přemýšlet nad budoucností, když je budoucnost na hořící planetě tak ohrožena? Na co může studentský hlas ve společnosti upozornit – a co může změnit?
13:00 - 13:10 Jsme fér: Svoboda pro všechny - láska je jen jedna
Za Jsme fér diskutuje Adéla Horáková.
13:30 - 14:00 (Ne)obyčejná harmonika
Lidová harmonikářka bořící mýty o tahací harmonice, servírující hudbu od folkloru po metal. Hraju se svým manželem, který mě doprovází na kytaru, irské bouzuki a bodhrán.
14:00 - 14:30 Vystoupení spolku Brno pro Ukrajinu
Brno pro Ukrajinu je spolek, který pomáhá ukrajinským uprchlíkům v Brně i válkou zasaženým obyvatelům Ukrajiny. Co konkrétně jejich činnost zahrnuje? A jaká pomoc je potřeba právě teď?
14:45 - 15:15 CLEO
Cleo je Brněnská houslistka a písničkářka. Hrává především pop folkové písně převzaté i vlastní. Pouliční hudbou se zabývá již deset let a procestovala s ní kus Česka a USA.
15:15 - 15:30 In IUSTITIA - Prezentace činnosti In IUSTITIA
Nnezisková organizace In IUSTITIA se od roku 2009 věnuje předsudečnému násilí. Pod její činnost spadá pomoc lidem, kteří jsou ohrožení předsudečným násilím, ale také jeho obětem, svědkům a pozůstalým po obětech. Co je to předsudečné násilí? A za čím dalším IUSTITIA stojí? To si přijďte poslechnout na Kobližnou!
15:30 - 15:45 Mary’s meals - Jídlo + vzdělání = naděje aneb o Mary's Meals
„Každé dítě potřebuje mít dostatek jídla a musí mít možnost získat vzdělání“. Marys´meals je neziskovou organizací, která usiluje o to, aby každé dítě dostávalo v místě svého vzdělávání jedno jídlo denně a aby se všichni, kdo mají víc, než potřebují, dělili s těmi, jimž chybí i to nejzákladnější. Jejich posláním je tak umožnit lidem, aby nabídli své peníze, věci, dovednosti, čas nebo modlitbu a poskytli tak co nejúčinnější pomoc těm, kteří trpí následky extrémní chudoby v nejchudších komunitách světa. Jak konkrétně ale tato pomoc probíhá? A jakéý vztah má jídlo a vzdělávání?
16:00 - 16:30 Pavel Košůtek
Pavel Košůtek zazpívá s kytarovým doprovodem pár českých i anglických písní, mezi kterými se objeví i jeho autorská tvorba, kterou postupně publikuje s kapelou Moře Kuřat.
16:45 - 17:15 Matouš Raška
Kombinace vlastních písní s covery. Mezi písničkami snaha o vtipy a hovory s publikem. Hudba ujde. Humor strašnej.
17:30 - 18:00 M art A a Láďa Kubišta
M arta je zpěvačkou, houslistkou, textařkou a skladatelkou kapely Dobrá Otázka, Láďa je zvukař, skladatel a kytarista, který hraje mimo jiné s The Friday Swingers, Jošt club swing a všude, kde je příležitost. Obvykle je uvidíte pohromadě právě díky tvorbě pro Dobrou Otázku, tentokrát ale budou v obýváku víc sami za sebe, s covery a vlastními písněmi, které ještě nikde nezazněly.
13:00 - 18:00 Zóna neziskových organizací
Svoboda a odpovědnost v praxi = aktivní občanství a využívání vlastního hlasu ve společnosti. To pro nás v naší společnosti výrazně reprezentují neziskové organizace a nejrůznější občanské iniciativy a spolky. Na ulici Kobližná proto vyroste zóna neziskovek: zóna aktivního občanství, které se můžete stát součástí! Můžete tu nakouknout pod ruce jednotlivým neziskovým organizacím, podpořit je, nebo si něco z jejich činnosti aktivně vyzkoušet. Mikuš
13:30- 15:00 Mezigenerační kavárna - PŘESUNUTO DO KNIHOVNY J. MAHENA
Zveme vás na vzdělávací workshop, který prozkoumá koncepty svobody a demokracie prostřednictvím mezigeneračního dialogu. Každý účastník zde ztvární určitou roli, čímž se pokusí nahlédnout na demokracii a svobodu očima člověka s odlišným věkem, názory či profesí. Diskutovat budeme v malých skupinách, které budou postavené na protichůdných názorech – umožní nám to nejen rozvíjet schopnost kritického myšlení, ale i pochopit různé perspektivy a naučit se skutečně naslouchat. Na závěr se zamyslíme nad tím, jaké bylo hájit odlišné postoje a jaký je význam otevřeného dialogu v demokratické společnosti.
15:30 DISKUSE Jsme fér: Láska je jen jedna - PŘESUNUTO DO KNIHOVNY J. MAHENA
Diskuse Jsme fér a právničkou a aktivistkou Adélou Horákovou.
18:00 Dokumentární film PREZIDENTKA
Výročí 17. listopadu si připomeneme, promítnutím dokumentárního filmu o bývalé slovenské prezidentce. Pět let byla prezidentkou krizemi zmítaného Slovenska. Pět let ji zblízka sledoval filmový štáb, a to i v situacích, kam jiné kamery nemohly. Politická i osobní dramata, setkání se světovými vůdci nad globálními dilematy, ale i s běžnými občany nad problémy všedního dne. Mimořádně intimní portrét ženy, která se pokouší vnést lidsky otevřený přístup do tradičně mužského soutěživého světa vrcholné politiky a přitom hlavně zůstat dobrou matkou svých dcer. Milovaná i nenáviděná Zuzana Čaputová.
Cena: 150 Kč
Lístky zakoupíte ZDE
13:00 - 15:00 Workshop angažovaného psaní nejen pro obyvatele Cejlu (Dominika Moravčíková)
Slovo angažovanost označuje účast, zainteresovanost a zaujetí stanoviska. Běžně se používá jako pojmenování účasti na společenském dění.
Co ale znamená angažovanost v literatuře?
Na tomto workshopu se zaměříme na čtení a autorskou tvorbu textů, které vkládají své situace a pozorování do širších společenských vztahů, přičemž často vycházejí ze zkušenosti marginalizace, útlaku, či také nedostatku pochopení a citlivosti na potřeby lidí konkrétních společenských skupin.
Ukážeme si příklady otevřeně angažovaných knih, ale angažovanost najdeme také v knihách, které na první pohled angažované nejsou. Na workshopu budeme pečlivě číst a sledovat své okolí. Společně najdeme životaschopné náměty a ukážeme si způsoby, jak je rozvíjet v žánrech reportáže, prózy či poezie.
15:15-16:30 Autorské čtení básníků s diskusí (Markéta Mikulášková, Apolena Vybíralová, Jiří Štěpán, moderuje Václav Maxmilián)
Markéta Mikulášková se narodila 24. února 2004 v Brně. Odmaturovala na Gymnáziu P. Křížkovského s uměleckou profilací a nyní je studentkou druhého ročníku oboru rozhlasová a televizní dramaturgie na Janáčkově akademii múzických umění. Publikovala v literárních časopisech Host (2017) a Tvar (2021, 2023). V roce 2024 vyšel její první knižní debut Když zhasne obloha.
Apolena Vybíralová (*2001) se na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity věnuje bohemistice a hispanistice. V dubnu 2023 získala za své texty Literární cenu Vladimíra Vokolka, v témže roce se stala finalistkou LSFH. Letos jí v nakladatelství Bílý Vigvam vyjde debutová sbírka Vzteklina.
Jiří Štěpán (nar. 1990), rodák z Frenštátu pod Radhoštěm, nyní žijící v Brně, je básník, baskytarista free jazzové kapely Národní divadlo a redaktor nakladatelství Host. V roce 2015 se stal laureátem Literární ceny Vladimíra Vokolka a v roce 2016 byl finalistou Literární soutěže Františka Halase. Jeho debutová sbírka Tekuté zrcadlo vyšla v roce 2019, o pět let později vydal druhou básnickou knihu s názvem Partitura a provedení.
Moderuje Václav Maxmilián.
16:45-18:00 Debata s J. A. Pitínským: Domácí potřeby - ZRUŠENO
Tak schválně: Kdy jste naposledy potkali J. A Pitínského? Divadelní režisér, se kterým spolupracovalo i mnoho hereckých ročníků JAMU, se přesunul od divadla k literatuře, ale stále nevyhnutelně zůstává sám sebou. Letos vydal povídkovou sbírku Domácí potřeby – dle nakladatelské anotace jde o příběhy z malého městečka, jde však o víc. Využijte vzácné příležitosti potkat legendu českého divadla opět v Brně.
Moderuje Jan Němec.
15:00 - 15:30 První blok veřejného slyšení
Hudba, slam, slova, zpěv. Na ulici Pohořelec se letos již podruhé bude nacházet stage s názory současné mladé generace. V odpoledni zahrají dvě studentské kapely a proběhnou dva bloky veřejného slyšení. Příspěvky zazní od nezávislých řečníků a zástupců slammerské komunity. Mladí navážou na studenty v roce 1989, kteří se nebáli kolektivně vyjádřit to, co se zdálo nemožným. A pootevřeli tak cestu ke svobodnému sdílení názorů mladých aktivních občanů. Neboť kdo jiný svobodně a odpovědně využije svůj hlas, když ne my?
Moderuje: Kryštof Klimeš
SLAM: Anna Broučková, Benjamín Juráň, Marek Růna, Radka Grohová
Hlas mladé generace – Adam Ulčák, Filip Blaha, Gabriela Tomečková
15:30 - 16:30 Kapela KVARTON
Kapela Kvarton vznikala postupně už od roku 2021, první koncert měla v dubnu 2022. Působí převážně v Brně a okolí, nejčastěji je slyšet právě v brněnských hudebních klubech, případně na veřejných či soukromých akcích. Kapela se skládá ze čtyř elementů: klavíru, bicích, baskytary a zpěvu. Na nástroje budou hrát: Jan, Martin a Vojtěch a zazpívá Ivana. Hrávají výhradně autorskou tvorbu, která kombinuje prvky více žánrů: především pop-folku a jazzu.
16:30 - 18:00 Druhý blok veřejného slyšení
Hudba, slam, slova, zpěv.
18:00 - 18:40 Kapela SeventeenOverThree
SeventeenOverThree. Tereza, Tereza a Michal. Tři kamarádi, kteří v sedmnácti založili kapelu. Začínali s buskingem v ulicích Brna, teď se ale zabývají především vlastní tvorbou. Protože je pro ně hudba srdeční záležitostí, snaží se, aby pro ně vše od zkoušek po vystupování bylo především časem sounáležitosti a zábavy. Každý z trojice píše o něčem trochu jiném. O minulosti, ztrátě, o denních (byť maličkých) krásách. Posluchači se dočkají písní klidných i energických, pár coverů i autorské tvorby!
18:40 - 19:00 Třetí blok veřejného slyšení
Hudba, slam, slova, zpěv.
19:00 - 19:30 Kapela SeventeenOverThree
SeventeenOverThree. Tereza, Tereza a Michal.
13:30 - 14:30 DEBATA Cena svobody
Debata s blízkými těch, kteří nedokázali mlčet a nechávali zaznít svůj občanský hlas i v nesvobodném režimu. Jakým způsobem toto rozhodnutí ale ovlivnilo jejich rodiny, sourozence, přátele? Jak kvůli jejich rozhodnutí zacházel vládnoucí režim s jejich blízkými? Nedostali se na školy? Byli sledovaní? A co toto rozhodnutí způsobilo uvnitř nich samotných?
Hosté: Simona Hradílková, Štěpán Korčiš, Jan Šabata
13:30- 15:00 Mezigenerační kavárna
Zveme vás na vzdělávací workshop, který prozkoumá koncepty svobody a demokracie prostřednictvím mezigeneračního dialogu. Každý účastník zde ztvární určitou roli, čímž se pokusí nahlédnout na demokracii a svobodu očima člověka s odlišným věkem, názory či profesí. Diskutovat budeme v malých skupinách, které budou postavené na protichůdných názorech – umožní nám to nejen rozvíjet schopnost kritického myšlení, ale i pochopit různé perspektivy a naučit se skutečně naslouchat. Na závěr se zamyslíme nad tím, jaké bylo hájit odlišné postoje a jaký je význam otevřeného dialogu v demokratické společnosti.
15:30 - 17:00 DISKUSE Je slovenská nezriaďovaná kultúra v ohrození?
Na Slovensku se obnovil odvěký zápas mezi tzv. odbornou kulturní obcí a „běžnou populací“. Vládní politici a političky živí představu, že lidé pracující v kultuře nevědí, co znamená tvrdě pracovat a jen parazitují na státních financích. I z tohoto důvodu došlo k sérii výrazných legislativních změn – MK SR novelizovalo zákon Fondu na podporu umění a přesunulo rozhodování o podpoře uměleckých projektů do rukou přímých nominantů. V září zase zrušilo Institut kulturní politiky. Jaký dopad těchto a dalších kroků má a bude mít na nezřizovanou kulturní scénu?
Moderuje: Milo Juráni
Diskutují: Alžbeta Vrzgula, Dominika Moravčíková a Ján Mikuš
15:30 DISKUSE Jsme fér - Lenka Sovová a Adéla Horáková: Láska je jen jedna
Diskuse Jsme fér a právničkou a aktivistkou Adélou Horákovou a Lenkou Sovovou.
16:00 - 17:00 Divadlo Líšeň: Putin lyžuje - Pro nemoc ZRUŠENO
Jevištní reportáž o nástupu Putina k moci a směřování Ruska k totalitě. Na motivy knihy Ruský deník zavražděné ruské novinářky Anny Politkovské. Režie: P. Dombrovská
17:40 - 18:00 Divadlo Frgál na nitkách: Křest sv. Vladimíra aneb Na divadlo se*u - Pro nemoc ZRUŠENO
15 minut české klasiky, 15× jedno sprosté slovo, 15 pískacích zvířátek, 3 herci a 1 idiot u moci. Pozor na toto představení může vzniknout TYROLSKÁ ALERGIE! Autor: K. H. Borovský Režie, dramatizace, scénografie, hrají: Františka Jelínková, Marie Gregorová a Prokop Jelínek
18:00 - 19:00 Divadlo Líšeň: Putin lyžuje - Pro nemoc ZRUŠENO
Jevištní reportáž o nástupu Putina k moci a směřování Ruska k totalitě. Na motivy knihy Ruský deník zavražděné ruské novinářky Anny Politkovské. Režie: P. Dombrovská
13:00 - 15:50 KREAKTIVNÍ DÍLNA pro děti
KREAKTIVNO. Aktivně občanské pojetí kreativní dílny pro nejmenší děti. Propojení dramatického a výtvarného oboru ve společném dialogu a tvořivé práci nad otázkami jako: Co je to svoboda? K čemu jsou lidem společenství? Kolik potřebujeme klíčů pro to, aby byly slyšet? A podobně. Svoboda a odpovědnost jsou stranami stejné mince. Přiveďme nejmenší občany do Paláce šlechtičen a nechme se obohatit cenou jejich pohledu a vnímání! Pro děti od 3 let. Probíhá v prostorách FOYER.
14:00 - 17:00 VÝROBA LAMPIONŮ na lampionový průvod
Pokud se chystáte na Lampionový průvod Nadačního fondu FF MU i s dětmi, výroba lampionů se letos pod vedením studentů MU opět uskuteční v prostorách Paláce šlechtičen Moravského zemského muzea. Přijďte, vyrobte si lampion, nasajte atmosféru a rozesviťte potom město Brno světlem vzešlým z vašich rukou! Herna v 1. patře (po schodech/výtahem). Cena výroby 1 lampionu je 50 Kč (platba je možná pouze v hotovosti).
16:00 - 18:00 HRA PRO MLÁDEŽ 12-15 LET Normální život v normalizaci
Jak se žilo v období normalizace? A co kdyby život byl jen hra? Přijď si vyzkoušet, jak bys reagoval v situacích, které pro některé z našich rodičů a prarodičů byly dřív běžnou denní záležitostí nebo osudovými rozhodnutími. 17. listopadu 2024 máš jedinečnou možnost se s námi přenést do 70. let 20. století, na které se podíváme s nadhledem a humorem. Hrát budeme každý sám za sebe, a tak se k nám můžeš připojit kdykoliv během časového bloku od 16:00 do 18:00. hodin. Hra je doporučena účastníkům od 12 let. Probíhá v prostorách FOYER.
17:00 Divadlo Avantgarda Vesna: Velvet Vesna - předvečer jedné revoluce
Jak to vypadá v disidentském bytě předtím, než vyjdeme společně ven? Co jim řekneme a za koho se postavíme? Předvečer jedné revoluce ve Vesně. Premiéra v rámci festivalu Brněnský 17.
režie: D. Smečka
doprovází kapela Stáří
KDE: Vesna, Údolní 10
19:00 Divadlo Fakultní divadelní společnost Právnické fakulty: Milada
Vážení hosté, v našem cirkuse uvidíte, co jste ještě neviděli, uslyšíte, co jste ještě neslyšeli. Pojďte se podívat zblízka na naše artisty i naši divou zvěř. Vítejte v cirkuse IUS! Dokumentární hra o soudním procesu s Miladou Horákovou.
Nutná rezervace míst ZDE – AKTUÁLNĚ VYPRODÁNO!
KDE: Káznice, Bratislavská 249/68
14:00 - 17:00 Praskání sociálních bublin: PERFORMANCE souboru Dramatická jelita
V centru Brna najednou zjeví se skupina lidí. 1939. 1989. Smyčka za smyčkou. 2024? 35 Let. Nafouknutá. Jednota. Praská. Rozděluje. Skupina. Společenství. Děje se. Zjevuje se. Ulevuje. Děj. Kárá. Sjednocuje. Dějiny. Bubliny. Koho? Nás? Sebe? Je. Je. Ony. Je. Nebo není? Proč není a proč nejsi. Proč byli. Proč jsme, lidi? Lidi! Proč jsme lidi. Proč nebyli jsme.
KDE: Ulice centra města Brna
Pondělí 18. 11.
18:00 - 19:30 DISKUSE Brněnský 17.: Theatrum politicum - jak na sebe vzájemně působí divadlo a politika?
Je večer 17. 11. 1989, brněnské HaDivadlo a Divadlo na provázku hrají představení scénického časopisu Rozrazil 1/88 – O demokracii v pražském klubu Na Chmelnici. Inscenace se ale nečekaně protne s realitou víc, než by kdo čekal: v rámci představení zaznívá přímé svědectví jednoho ze studentů, který informuje o policejní brutalitě a dění na Národní třídě. Obě divadla okamžitě vstupují do stávky, k níž se přidávají nejen divadla po celé zemi.
Divadla takto při sametové revoluci sehrála zásadní roli, ale také divadelní uvažování o společenských událostech: Václav Havel a Petr Oslzlý, dramaturg Divadla na provázku, společně například uvažovali nad divadelním inscenováním podoby revolučních demonstrací. Divadelníci byli součástí Občanského fóra, začali vstupovat do politiky. I dnes mnozí z nich vyjadřují v médiích své politické názory, svůj hlas využívají pro podpoření konkrétního názoru v rámci inscenací nebo divadelní sezony.
Jak zásadní je ale tento divadelní hlas dnes? Je natolik silný, aby stále mohl zásadním způsobem komentovat politiku, proměňovat společnost a sloužit jí jako jeden z nástrojů aktivních občanů? Očekává se od divadel vůbec role komentátorů současné společensko-politické situace? Plynou z toho i dnes nějaká rizika? A jaký vliv má naopak politika na divadlo? Je divadlo skutečně svobodné?
Přijďte diskutovat s osobnostmi, které divadlem samy žijí a divadlo tvoří!
Hosté:
- Alexandra Bolfová – divadelní režisérka,
- Martin Glaser – ředitel NdB,
- Petr Michálek – rektor JAMU,
- Anna Stránská – intendantka HaDivadla,
- Daniela Špinar – divadelní režisérka.
Místo konání: Mahenovo divadlo – Malá scéna, Malinovského nám. 1, Brno
Úterý 19. 11.
16:10 - 19:10 LARP: Brněnské stávkové výbory listopadu 1989
Po pražských událostech v pátek 17. listopadu 1989 se brněnské studentstvo rozhodlo jednat. Využít možnosti se společně už nebát. Byly založeny stávkové výbory, ve kterých rozrůstající se skupina mladých tvořila plakáty, psala manifesty, připravovala se na setkání a demonstrace na náměstí Svobody a stavěla se proti tehdejšímu režimu.
Jak bychom se v jejich situaci chovali my? Co znamenalo nacházet se – byť dobrovolně – uzavřen v prostorách fakulty? Kterým rozhodnutím a překážkám studenti stáli – inspirováni svobodou – čelem? A kterým zase nemohli jít naproti, museli si počínat co nejméně snově a utvářet mnohdy až bolavá rozhodnutí?
V Káznici se přenesete právě do dnů mezi 18. a 27. listopadem. Divadelní technikou LARP (Live Action Role Play) vám bude umožněno jednat při realizaci za některého ze studentů.
Láká vás zakusit atmosféru dní před generální stávkou a vyvrcholením sametové revoluce? Přihlaste se a buďte u programu s námi, kapacita je omezena!
Pro účastníky od 13 do 81 let.
Registrační formulář najdete ZDE.
Místo konání: Káznice Brno, Bratislavská 249/68
Středa 20. 11.
19:00 Generace svobody | debata student-revolucionářů a současných angažovaných studentů
Čtvrtek 21. 11.
16:00 - 17:30 Středoškolské fórum B17: Svoboda a odpovědnost
Pátek 22. 11. - Neděle 24. 11
Programová pauza.
Vánoční trhy začínají a stromeček už svítí! A tak i my chvíli pauzírujeme a necháváme se unášet vůní perníčků a svařeného vína.
Pondělí 25. 11.
18:30 - 20:00 DISKUSE Brněnský 17. x Študentstvo za Otvorenú kultúru x JAMU x VŠMU: Sloboda kultúry je slobodou nás všetkých!
“Nemienime sa ticho prizerať zásahom, ktoré majú za cieľ ideologicky ovládnuť fondy, na ktorých závisí financovanie kultúry, a otáznym personálnym výmenám v kľúčových inštitúciách. Nemienime mlčať pred pokusmi normalizovať, obmedzovať a diktovať umeniu a kultúre ich hodnoty. Odmietame všetky snahy zastrašovať už aj tak prekarizovanú kultúrnu obec, vrátane útokov na konkrétnych predstaviteľov či predstaviteľky, kvír komunitu a ďalšie marginalizované skupiny. Umenie je a musí zostať slobodné!” (celý manifest ŠOK si můžete přečíst zde)
Jakou roli hrají v politickém dění studenti a čerství absolventi uměleckých oborů? Jak mohou ovlivnit směřování politické situace a svobodné fungování kultury a kulturního života? Má smysl, abyste svůj hlas nechali zaznít nejen v umění? Jaké možnosti podpory Otvorenéj kultúre se nabízí – a jakými konkrétními kroky mohou přispět a podpořit tyto iniciativy studenti JAMU a jiných uměleckých vysokých škol?
Přijďte se setkat a společně diskutovat se slovenskými hosty – a především hledat možná řešení a formu podpory!
Diskuse je určena především studentstvu uměleckých vysokých škol. Koná v rámci programu festivalu Brněnský sedmnáctý, který oslavuje svobodu a demokracii, aktivně navazuje na naše předchůdce z roku 1989 a připomíná moment, při němž se nejvíce lidí v české a slovenské historii společně vydalo nechat zaznít svůj hlas v ulicích, aby společně dosáhli změny ve společnosti.
Platforma ŠOK! je hlasem studentů a studentek, generace, která musí čelit následkům taktik Ministerstva kultury SR. Platforma stojí na principech občanské společnosti a zavazuje se hájit základní práva na svobodnou tvorbu a důstojné podmínky pro všechny, kteří se kultuře věnují. Přidává se k požadavkům platformy Otvorená Kultúra! a žádá okamžitou nápravu současného kritického stavu. Tato iniciativa vznikla sice především v prostředí studentstva uměleckých a humanitních oborů, uvědomuje si ale, že situace překračuje práh uměleckého spektra a týká se celé společnosti: “Kultúra sa týka každého z nás, bez ohľadu na to, či je naším pracovným prostredím, alebo nie. Preto vyzývame študentstvo všetkých sfér a odborov, aby sa pripojilo a podporilo našu iniciatívu za slobodnú a nezávislú kultúru a médiá na Slovensku.”
Místo konání: aula Divadelní fakulty JAMU
Úterý 26. 11.
16:00 - 20:30 Brněnský 17.: političtí vězni nejen minulého režimu
V neděli 26. 11. 1989 se lidé v rámci každodenních demonstrací rozhodli vydat z náměstí Svobody do věznice v Bohunicích, kde byli vězněni političtí vězni minulého režimu. Stalo se tak symbolickým gestem: několik desítek tisíc lidí se spojilo do řetězu podaných rukou, který měl propojit centrum Brna s bohunickou věznicí. Řetěz tuto trasu skutečně propojil a navíc splnil svůj účel – doslova vyhozený před bránu z věznice byl totiž jeden z nejvýraznějších politických vězňů, disident Petr Cibulka, kterého lidé odnesli z Bohunic až na podium na náměstí Svobody.
Téma politických vězňů připomíná mimo jiné i věznice v Uherském Hradišti, v jejíž zdech je psána historie už od roku 1920. Teprve gestapo a komunistická totalita sem ale přinesla krutost páchanou na lidech, kteří sem byli zavíráni. Za 2. světové války zde byli shromažďováni političtí vězni před transportem do koncentračních táborů, v 50. letech zde své kruté vyšetrovatelské metody využívala Státní bezpečnost.
Političní vězni ale nevymizeli v mnoha zemích ani v současnosti, proto je důležité nezapomínat, připomínat toto téma a aktivně se zajímat o to, jak politickým vězňům můžeme pomoct tam, kde jsme. 26. 11. tak v rámci programu Brněnského 17. propojíme minulost se současností – a na závěr dne se propojíme po 35 letech v řetězu podaných rukou i my, protože na našem hlasu záleží i dnes!
16:00 moderovaná debata s Vlastou Černou, politická vězenkyně, pamětnice uherskohradišťské věznice
17:00 dokument Vězení dějin
18:45 debata po filmu
Místo konání: Institut Paměti národa Brno
Středa 27. 11.
18:30 Brněnský sedmnáctý x Jan Špaček: Debata o lokální politice - Z technických důvodů ZRUŠENO
Poslední den festivalu je tady.
Program odtajníme brzy!
Změna programu vyhrazena